MURCIA Ryanair återupptar sju flyglinjer med start i juli. Detta gäller det nya flygplatsen Corvera-Murcia som öppnade för cirka ett år sedan. Flygplatsen har varit stängd sedan 14 mars och har endast varit öppen för nöd- och sjuktransporter.
Flyglinjer som återupptas är bland annat flyg till Storbritannien, Irland och Palma de Mallorca. Den 2 juli startar flyg till Palma de Mallorca torsdagar och söndagar. 1 juli flyg till Manchester måndag, onsdag och fredagar. Dublin, Irland tisdag, torsdag och lördagar. London Stanstead tisdag, torsdag, lördag och söndag. Glasgow måndagar och fredagar och Bornemouth måndagar och fredagar .
Tre destinationer som inte återupptas är London-Luton, Leeds-Bradford och East Midlands.
Ryanair meddelar också att de kommer att följa alla Covid-19-protokoll för sanering etc och boarding card endast via mobiltelefon. Blir även kontroll av kroppstempratur och passagerare skall använda munskydd.
Desescalada en Murcia: Ryanair recuperará siete rutas de Corvera a partir de julio