SPANIEN Från och med 1 juli kommer Spanien att gradvis tillåta turister att återvända till Spanien. Detta beslut togs idag på ett ministermöte.
Men Spanien kommer inte att öppna upp sina gränser den 1 juli för all turism. Vilka länder som kommer att få turista i Spanien är ännu inte bestämt.
-Från och med juli kommer vi gradvis att återaktivera internationell turism. Vi kommer att lyfta karantänen och säkerställa hälsoaspekterna, skrev utrikesminister Arancha González idag på sitt Twitter-konto.
I söndags sade finansminister María Jesús Montero på en presskonferens, enligt dagstidningen El País, att Spanien kommer att avtala med ”åtminstone” de länder som bidrar med mest turism till Spanien, det vill säga Portugal, Frankrike, Storbritannien och Tyskland.
Ministern lade till att de kommer att sträva efter ett avtal med Schengenländerna snarare än bilaterala avtal med en rad länder. Huruvida Sverige kommer att omfattas av avtalet är med andra ord ännu inte bestämt.
Lo más difícil ha quedado atrás. Desde julio reactivamos gradualmente el turismo internacional, levantamos la cuarentena y aseguramos condiciones de seguridad sanitaria
Prepárate 🧳🕶👙#sanidad #seguridad #sostenibilidad@MAECgob @desdelamoncloa @mincoturgob @turspain
— Arancha González (@AranchaGlezLaya) May 25, 2020